top of page

Nie taki rodzic straszny

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim spotkania z rodzicami naszych uczniów. I choć większość z nich jest nastawiona pozytywnie na współpracę z nauczycielem, to jednak wśród rodziców można zaobserwować pewne postawy , które często utrudniają wzajemne porozumienie.

Spośród różnorodnych – na pierwszy plan wysuwają trzy charakterystyczne typy zachowań: rodzic nieuprzejmy, rodzic agresywny

i rodzic wszechwiedzący.

Jednak…– zanim zaczniemy "segregację" rodziców na podstawie przypadkowych spostrzeżeń – pamiętajmy, iż może się zdarzyć, że uznając osobę za wrogo nastawioną czy agresywną – sprowokujemy ją do tego typu zachowań. Nie warto też odnosić wszystkich nieżyczliwych zachowań bezpośrednio do siebie – mogą one wynikać z różnych przyczyn niezwiązanych z naszą osobą.

"Rozbrajanie TYCH TRZECH" – to sztuka i umiejętność, która wymaga doświadczenia. Każde spotkanie z "trudnym" rodzicem jest na pewno doskonałą okazją do rozwoju własnych kompetencji komunikacyjnych. Powodzenia 🙂


Rodzic nieuprzejmy


Jak rozmawiać z rodzicem, który w sytuacjach konfliktowych reaguje wrogości?

Na pewno nie reagujemy w podobny sposób. Często taka postawa rodzica przykrywa głęboką frustrację, osamotnienia

w problemie i brak poczucia bezpieczeństwa. Nauczyciel powinien wykazać się przede wszystkim zrozumieniem.


· Na początek - wysłuchaj ze zrozumieniem swojego rozmówcę. Okaż zatroskanie: "Rozumiem Panią" - zapytaj o szczegóły.

· Zmiękcz rozmówcę mówiąc: "Dziękuję, ze zwróciła Pani moją uwagę na ten problem, bardzo mi przykro, że taka sytuacja miała miejsce". Rodzic najczęściej nie spodziewa się takiego zachowania - dlatego (z autopsji) często jest, to bardzo skuteczna reakcja.

· Nawet jeśli rodzic - w Twojej ocenie - nie ma racji - nie przekreślaj jego stanowiska, a już na pewno nie krytykuj publicznie.

· Potwierdź punkt widzenia rodzica mówiąc: "Rozumiem Pani zaniepokojenie", a następnie przedstaw swoje stanowisko: "Chciałbym jedynie...."

· W miarę możliwości wyjaśnij sytuację - zapewnij, że osobiście dopilnujesz sprawy - na bieżąco informuj o jej przebiegu.

· Jeśli pretensje rodzica są uzasadnione - przeproś i podziękuj za rozmowę.

· Powstrzymuj emocje - nie pozwalaj sobie na słowa: "Pani się myli !"

· Unikaj ironicznych uśmiechów - nie pouczaj - SŁUCHAJ ZE ZROZUMIENIEM - do końca zachowaj uprzejmość.


Rodzic agresywny


Jak się zachować?


· Przede wszystkim ZACHOWAJ SPOKÓJ - pomogą Ci w tym: pewność siebie, kultywowanie pozytywnych emocji, wysoka samoocena.

· Nie wchodź w rolę OFIARY - to potęguje agresję.

· Bądź konsekwentny w stylu obrony - reaguj od pierwszego ataku: "Rozumiem pani zdenerwowanie - możemy porozmawiać, ale najpierw proszę usiąść i spokojnie opowiedzieć w czym problem", "Proszę nie zwracać się do mnie w ten sposób."

· Reaguj na formę, a nie na treść - rodzic ma prawo do negatywnych uczuć - nie może ich jednak okazywać w sposób niemożliwy do zaakceptowania.

· Obniż ton głosu i mów wolniej - nie przekrzykuj agresora - poczekaj na chwilę spokoju.

· W ostateczności - kiedy Twoje komunikaty nie przynoszą rezultatu - powtórz 3-4 razy "nie życzę sobie" i zakończ rozmowę.


Rodzic wszechwiedzący


Jak nawiązać porozumienie z rodzicami, którzy wszystko wiedzą najlepiej?


· Przede wszystkim doceń takiego rodzica - zaspokoisz w ten sposób jego poczucie wartości: "Widzę, że świetnie się państwo w tym orientują."

· Próba dowiedzenia swoich racji na pewno nie przyniesie pożądanych rezultatów.

· Wysłuchaj empatycznie - często tacy rodzice potrzebują audytorium do wyrażenia własnych obaw, mają poczucie, że w ten sposób ktoś lepiej zajmie się ich dzieckiem.

Źródło: Zych A., Sojusznicy czy wrogowie - o współpracy z rodzicami. Jak prowadzić trudne rozmowy z rodzicami. Wydawnictwo OPERON.

bottom of page